

Конкурсът е структуриран в два етапа: национален етап, последван от международен, където се състезават трите най добри проекта от всяка участваща държава. В изданието 2013 за национален етап са се регистрирали 1000 студенти от над 100 университета в 19 държави, простиращи се от изток с „Далекоизточен Федерален Университет“ във Владивосток, Русия до Единбургското Училище по Архитектура и Ландшафтна Архитектура в Шотландия, Обединено кралство в Западна Европа.
Специален гост на откриването беше Г-н Габриел Голумбеану - член на международния маркетинг на Изовер, който отговаря за международната организация на конкурса. Г-н Голумбеану се включи с активна дискусия на тема какво не харесват младите хора в сегашните училища и висши учебни заведения и какво биха променили. Непринудените размишления и коментари дадоха един добър старт в подготовката на конкурсното задание – Училище на бъдещето. Историята на 10 годишния конкурс през очите на Г-н Голумбеану, който е част от него от второто му издание, още повече стимулира студентите да се впуснат в новото предизвикателство. Бяха представени и новите държави участнички в издание 2014: Белгия, Германия, Колумбия и Киргизстан. С тях участващите държави стават 23, а Университетите около 115 на брой.
България активно участва в конкурса от самото му създаване и може да се похвали с 5 международни награди в рамките на 9-тте издания. На откриването бяха поканени точно тези участници, които представиха България по най-добрия начин и се прибраха победители. Те споделиха за конкурса през изминалите години, за предизвикателствата, за тръпката да си победител и как конкурсът им помогна в професионалната кариера на архитекти.
Членове на журито в миналите издания дадоха ценни съвети в подготовката на конкурсния проект и пожелаха успех на бъдещите участници. На България и липсва само 1-ва награда в международния финал и всички заедно си пожелахме да я спечелим точно в това юбилейно издание.