28 / 11 / 2019
- Мулти-Комфортна Къща
- Енергийна ефективност
- Конкурси

Качеството на въздуха в помещенията.
Често не мислим за качеството на въздуха в сградите. А той е основен, дори ключов, момент при тяхното съвременно проектиране. Според принципите MULTI COMFORT въздухът на закрито се поддържа свеж и чист, а вредните замърсители са намалени до минимум.
Какво разбираме под качество на въздуха в помещенията?
Когато говорим за «свеж и чист въздух», образите, които си представяме, често са свързани с природата: алпийски пейзаж, морски бриз, гора след дъжд. Възможно ли е да пренесем това усещане в сградите, в които работим и живеем?
КАЧЕСТВОТО НА ВЪТРЕШНИЯ ВЪЗДУХ се определя от правилното количество осигурен чист въздух, според степента на обитание и вида дейност, който се извършва в помещението. То има три измерения:
Физиологичният аспект:
Вдишваме и издишваме средно 12 000 литра въздух на ден. Способността ни да оценяваме качеството на този въздух като цяло включва две сетива: обоняние (мирис) и общоприетия химичен смисъл (способността да усещаме дразнители).
Физическият аспект:
Влиянието на замърсителите на въздуха в помещението (като газове и пари) върху възприеманото качество на въздуха и здравето се определя от параметрите на околната среда в помещението, като например скоростта на вентилация, движението на въздуха, неговата температура и влажност, както и честотата и продължителността на времето, което прекарваме в помещението.

Социофизиологичният аспект:
Няколко индустрии са отделили значителни ресурси за разбирането на това измерение. Повечето от усилията са насочени към замърсители и неприятни миризми, главно по отношение на въздействието им на работното място и в училище.
Източници на замърсяване в закрити помещения:
• Външни източници (трафик и промишленост)
• Дейности и продукти, свързани с обитателите на помещението (тютюнев дим, почистващи препарати, козметични продукти, принтери)
• Довършителни работи и обзавеждане (шперплат, боя, мебели, подови / стенни покрития)
• Компоненти на вентилационната система (филтри, канали, овлажнители)
Какви са вътрешните замърсители на въздуха?
Различните замърсители на закрито могат да бъдат класифицирани в две основни категории, по-известни като първични замърсители:
• Физико-химични замърсители - газове и пари (неорганични и органични) и прахови частици като въглероден диоксид, въглероден окис, ЛОС(летливи органични съединения), частици, влакна, озон и др.
• Биологични замърсители - микробиологични частици (прах), плаващи във въздуха, които произхождат от вируси, бактерии, плесени, акари, насекоми, птици, бозайници и прашец. Те включват алергени, ендотоксини и мухъл (които могат да бъдат както алергенни, така и токсични).
Вторичните емисии се генерират от продуктите, присъстващи в сградата. Те могат да отделят вещества (частици и / или газове), които произхождат от самия продукт (първични емисии), които са причинени от контакт с други продукти или възникнали по време на употребата на продукта (вторични емисии).
Степента на излагане на хората на замърсители на въздуха в помещението се влияе от фактори като скоростта на вентилация в сградата, движението на въздуха, неговата температурата и относителна влажност, дейностите, които се извършват в помещението, както и честотата и продължителността на излагане. Следователно първата стъпка за контрол на замърсяването на въздуха в помещенията е премахване на емисиите на първичните и вторичните замърсители при източника. Това може да се постигне, като се обърне внимание на съставките на материалите, внесени във всяко жизнено или работно пространство и, където е възможно, избор на по-здравословни алтернативи (естествени продукти без формалдехид).
ЗНАЕТЕ ЛИ ЧЕ?
Изследванията показват, че лошото качество на въздуха (и повишените температури) понижават работоспособността на офис служителите с до 10% по отношение на скоростта на въвеждане на текст.
КОИ СА ФАКТОРИТЕ, ДОПРИНАСЯЩИ ЗА ОПТИМАЛНОТО КАЧЕСТВО НА ВЪЗДУХА В ПОМЕЩЕНИЯТА?
В миналото доброто качество на въздуха беше свързано с липсата на замърсители, които биха могли да повлияят на здравето на хората. Днес, при оценка на качеството на въздуха в помещението се появяват и други параметри, които също са важни за комфорта и здравето на обитателите: липсата на лоши миризми, сетивни дразнения и задух, водещи до главоболие и умора.ВЪЗДУШНИЯТ КОМФОРТ В ПОМЕЩЕНИЯТА се определя от:
• Качество на въздуха на закрито
• Подаването на свеж въздух
• Липса на вътрешни замърсители
• Контрол на миризмите
Това което е абсолютно сигурно е, че само при постоянно снабдяване с чист и свеж въздух (без замърсители и лоша миризма) ние сме по-продуктивни, по-щастливи и страдаме по-малко от здравословни проблеми. Независимо, че няма преки доказателства, че неприятните миризми са свързани с неблагоприятни последици за здравето, научните изследвания показват, че те могат да причинят разсейване на психиката и могат да имат отрицателно въздействие върху нивото на стреса. Най-добрият начин за подобряване на качеството на въздуха в помещенията е да се работи за намаляване на замърсяването от източника, като същевременно се подобрява вентилацията и пречистването на въздуха.

Как да проектираме помещения с комфортна въздушна среда?
Качеството на въздуха в помещенията е ключов елемент в процеса на проектиране и планиране на всяка нова сграда или проект за реновиране. Първата стъпка в контрола на замърсяването на въздуха в помещенията е премахване или минимизиране на емисиите на първичните и вторичните замърсители при източника.
- Вентилация:
- Пречистване на въздуха
- Активни почистващи материали
Добрият дизайн, правилната вентилация (механична и естествена) и подходящите строителни материали са от съществено значение за увеличаване на количеството чист въздух в сградата и за намаляване на излагането ни на замърсители и миризми в закрити помещения.
Съвременните строителни материали са специално разработени за активно отстраняване вредните ЛОС (летливи органични съединения) от въздуха в помещенията.

ПРОДУКТИ И РЕШЕНИЯ ЗА ОПТИМАЛНО КАЧЕСТВО НА ВЪЗДУХА В ПОМЕЩЕНИЯТА
Saint-Gobain предлага няколко категории продукти, които имат пряко влияние върху качеството на въздуха в помещенията:- Продукти с най-ниска възможна емисионност, предназначени както за фасадите на сградите така и за топлозиолацията, преградните стени, предстенни обшивки, стенни и подови покрития, мембрани и високотехнологични прозорци и врати, осигуряващи превъзходна въздушна преграда.
- Продукти, допринасящи за по-добрата работа на вентилационните системи, като
- Climaver - въздуховодна система, направена от пожаробезопасни и твърди плочи минерална вата, каширана от двете страни с армиран алуминий. Системата е по-ефикасна и по-икономична в сравнение с конвенционалните метални и тръбни въздуховоди, и отговаря на всички изисквания за пожарна безопасност и звукоизолация.
- ULTIMATE - Решения за пожароустойчиви въздуховоди
- Продукти за пречистване на въздуха в помещението чрез пречистване на някои (ЛОС) летливи органични съединения като формалдехид.
- Безпрахови замазки и лепила, подобряващи комфорта на потребителя по време на монтажа.