31 / 01 / 2018
- Други
Препоръки при изолация на стари къщи за спестяване на пари и енергия
Поддържането на топлина в стара къща може да бъде трудно начинание. Старите къщи рядко имат изолация и ако имат, първоначално използваните продукти може да са се слегнали или качеството им да се е влошило с течение на времето, което води до загуба на топлина и навлизане на студен въздух.
Днес има много енергоспестяващи, икономически ефективни топлоизолационни опции на пазара и изборът на това, което е подходящо за вашата къща, зависи от няколко фактора. Ето някои съвети, които да ви насочат какъв да е вашият проект за изолация.
1. Преценете откъде губите най-много топлина?
В старите къщи може да става голямо течение и топлият въздух може да изтича от много места. Проверете къде може да губите топлина в дома си. Комините на камините са най-уязвимото място в това отношение. Тук трябва да се предвидят някакви средства за затваряне на отвора на комина, ако няма такъв, когато не се ползва каминатаДруги области, които трябва да се имат предвид, са не добре уплътнени прозорци и външни врати или пукнатини около тях, каналите, електрическите контакти и вграденото осветление. В този случай твърде вероятно е дограмата да е морално остряла и да се е изметнала. Тогава не е лоша идея да се помисли за подмяна на цялата дограма с поне двоен стъклопакет.
Имайте предвид, че основното място на топлинните загуби е през горната част на къщата. Топлината се издига и може да избяга през покриви, които не са достатъчно изолирани.
Не на последно мясо трябва да се провери дали има и колко дебела е изолацията на стените.
2. Какво да правите със съществуващата изолация?
В стари къщи може да откриете примитивна изолация, която може да се състои от редица „интересни“ материали, като вестници, дървени стърготини, царевични кочани, скална шлака и дори морски водорасли. При всички положения е препоръчително изолации от този вид да се отстранят и да се провери конструктивната устойчивост на къщата.Изолационните материали, въведени в средата на 20-ти век, съдържащи азбест и карбамид -формалдехид, създават най-голямо безпокойство в старите къщи днес. Азбестът е общ компонент на изолацията до 1910 г., а към 30-те години на миналия век е добавен и към някои изолационни материали за сгради. Ако подозирате, че вашият дом има изолация, съдържаща азбест, познат канцероген, проверете дали е така. Пълното отстраняване на тази изолация може би не е възможно за повечето стари къщи, така че тя трябва да остане, освен ако вашият проект не е цялостна рехабилитация и премахване на стените и таваните. Ако азбестът е люспест, можете да капсулирате материала - спомнете си, че азбестовите влакна са опасени за здравето само, когато са във въздуха.
Формалдехидът, комбинация от смола, втвърдител и сгъстен въздух, разработен като изолационен материал през 70-те години на миналия век, се впръсва под форма на пяна в затворени стени. До голяма степен това е преустановено през 80-те години на миналия век поради загриженост за отделяне на газ от продукта при втвърдяване, но днес имаме по-добро разбиране за продукта и количеството на произведените изпарения е ограничено. След първоначалното втвърдяване материалът няма да отдели газ освен, ако не е в контакт с вода или влага, след което може да се разпадне и да започне да отделя газ отново.
3. Къде да изолирате в дома си
В незавършени тавански помещения с гредоред изолирайте между и над подовите греди за изолиране на долните жилищни помещения. В използваеми тавански помещения изолирайте между гредите на покрива. Изолирайте всички външни стени, включително стени между жилищни помещения и неотопляеми гаражи, покриви или складови площи; стените над нивото на земята, а по възможност – и под нивото на земята за избягване на термомостове; фундаментни стени в отопляеми мазета, подове над студени пространства, като например мазета и неотопляеми гаражи. Също така изолирайте всяка част от пода в помещение, което се явява еркер и подове, които са директно върху земята. Подменете или сложете изолация около прозорците и вратите.За оптимална енергийна ефективност вашият дом трябва да бъде добре изолиран от покрива до основата му. В допълнение към изолацията помислете за контрол на влагата и свободното проникване на въздух във всяка област от жилището.
Очаквайте продължение! :)