10 / 04 / 2012
- Конкурси

Темата на конкурс 2012 е „Обновяване и обществено развитие на пост-индустриална зона в района на басейн Трент в Нотингам, Великобритания“, която обхваща следните основни теми: проект- предложение за регенериране, обновяване и създаване на квартал, в който да се настанят 12-15 семейства; да се развие и проектира необходимата инфраструктура, да се осигурят работни места /офис-площи/, места за отдих и забавление. Проектът и новите функции да бъдат част от програма за обновяване, основана на съвременни идеи за „устойчиво” пост-индустриално градско възстановяване, регенерация и развитие и да даде нов импулс и живот в развитието на съществуващата градска среда. Новите жилищни сгради трябва да отговарят на концепцията за „Мулти – Комфортна Къща на Изовер”, което означава най-висок топлинен комфорт, спестявания на енергия, намаляване на вредни емисии на СО2, отлични акустични качества, противопожарна защита и безопасност.
Началото на конкурса бе дадено през октомври и работата със студентите продължи със серия от специализирани лекции за основни принципи в проектирането на пасивни къщи, за съвременните решения в топло- и звукоизолации, както и за изчисленията на енергийното потребление със специализиран софтуер на Изовер - Дизайнер 2.0. На студентите им беше предоставен достъп и до първата в света база данни с архитектурни детайли за пасивно строителство, разработени от Изовер и сертифицирани от Passive House Institute в Darmstadt.
През март и април идеите на студентите започнаха да добиват форма. В помощ на младите проектанти за завършването на проектите се включиха доц. д-р арх. Боряна Генова от катедра „Жилищни сгради“ в УАСГ и много други преподаватели от трите ВУЗ-а-участници.
Журирането се проведе на 9-ти април от 10:00 в Изложбената зала на Университета по Архитектура, Строителство и Геодезия, който е дългогодишен партньор на Изовер в организирането на студентския конкурс.
Жури в състав:
- Мария Кухтева – Управител на Сен-Гобен Констракшън Продъктс България - Изовер
- доц. Д-р арх. Боряна Генова – катедра „Жилищни сгради” в УАСГ
- арх. Георги Николов, архитектурно студио АРХЕ, Председател на УС на ИГ Пасивни сгради България
- арх. Жулиан Начев – Член на ИГ Пасивни сгради България
- арх. Веселин Веселинов – 1-ва награда на националния финал и 2-ра награда на международния финал 2009 г.
разгледа представените проекти и ги оцени съобразно критериите по задание за проектиране. След като миналата година бeше въведена нова система за оценяване на проектите, гарантираща цялостна прозрачност на журирането, студентите могат да видят не само крайните си оценки, но и сбор от оценки за всеки един от критериите за оценяване.
Авторите на проектите представиха своята концепция пред журито, свои поддръжници и гости. След всяко представяне освен за изясняващи въпроси, журито отделяше време да даде насоки за възможни подобрения на проекта и съвети как да се направи. Това беше и най-полезната част от събитието, не само за конкретния участник, но и за аудиторията. Дискусията и защитата на проектите увери присъстващите в обективността и градивността на журито.
Наградените проекти са:
1-во място: Катерина Ангелова Васева – УАСГ
2-ро място: Павел Павлов Цочев и Александър Антониев Тодоров – УАСГ
3-то място: Георги Грозданов Грозданов, Ивайло Александров Александров и Зорница Георгиева Петрова – ВСУ „Любен Каравелов“
Наградените проекти се отличиха от останалите участници по следните показатели:
Проект, класиран на 1-во място: комплексно проучване, устойчиво и интегрирано планиране на градоустройствено ниво на проекта; силно аргументирани и защитени концепция и морфология за изграждане на жилищните единици; интепретация на идеята за модулно сглобяемо жилище и сполучливо решение за симбиоза между модул и черупка, в контекста на стандарта „Пасивна къща”; умело изграждане на категоричен силует и визия, обемно-пространствено решение с подчертан индустриален „ретро” характер; интепретация на темата за „редово застрояване” в историческия-контекст на града; интегриране на социален елемент в проекта; съчетание на жилищни, обществени и търговски функции в модулната единица; графично представяне на проекта.
Проект, класиран на 2-ро място: задълбочено проучване на градоустройствена и социално – икономическа среда, извличане на аргументи от проучването, оформящи концепцията на проекта; създаване на общи пространства и предпоставки за изграждане на социум със собствена идентичност в рамките в проектната разработка; разнообразие в предлаганата типологията на жилищното обитаване; индустриален облик на архитектурното решение, в духа на историческия контекст на средата; възможност за индивидуализиране на екстериора на жилищата, спрямо нуждите на обитателите и в зависимост от желаното количество слънчева енергия и метеорологичните външни условия; динамичен и индивидуален архитектурен силует; третиране на проблематиката, свързана с прилежащата река; добро визуално качество на презентацията и представените материали; добри презентационни и комуникационни умения пред публика.
Проект, класиран на 3-то място: инжектиране на природнa тъкан в индустриалната зона до пълната метаморфоза на съществуващия квартал; запазванена мащаба на съществуващата среда и интерпретираното му в обемно-пространственото решение; обосновка за дизайна и морфологията на жилищните единици; създаване на паркова среда, организирана около сгради – скулптури и изкуствен хълмист природен релеф; идея за свободностояща жилищна единица, предоставяща възможност за помещаване на семейство/а от различни възрастови групи в структурата – концепция за стъпка „назад” в разбиранията на съвременното общество за колективно жилищно обитаване и цикъл на живота; устойчивост на социалната среда – рециклиране и повторно използване на строителни материали, осигуряване на препитание чрез отглеждане на биопродукция и развитие на земеделие; опит за затваряне на цикъла от нужди на социума – обитаване, работа, препитание, отдих.
Освен парични награди на стойност от 1500, 1000 и 500 лв съответно за 1-во, 2-ро и 3-то място, студентите ще имат правото да представят България на Международния финал, който тази година ще се проведе в Братислава, Словакия, където ще участват 22 държави: Австрия, Белорус, България, Великобритания, Германия, Естония, Испания, Казахстан, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Русия, САЩ, Словакия, Словения, Сърбия, Турция, Украина, Финландия, Хърватска, Чешката република.
Най-активните участници в лекционния курс получиха удостоверения за завършен курс по „Основни принципи в проектирането на Мулти-Комфортна къща“ и успешно прилагане на методи за енергоефективно строителство и Устойчиво развитие.
Представяне
Журиране
Награждаване 1-во място
Награждаване 2-ро място
Награждаване 3-то място
1-во място - Катерина Васева
2-ро място: Павел Цочев & Александър Тодоров
3-то място: Зорница Петрова, Георги Грозданов & Ивайло Александров