19 / 10 / 2018
- Енергийна ефективност

Енергийната ефективност в хотелите би засегнала икономиката на цялата страна
За мнозина септември е край на лятото, край на празниците и край на сезона. Студеното и влажно лято не успя да удари сериозно туризма в България тази година, но все пак ръстът на посещенията от чужбина се е забавил. Но несъмнено комфортът и тишината са две неща, които клиентите на хотелите изискват все повече и повече.От друга страна, ангажиментът на фирмите от всички сектори към енергийна ефективност е устойчива тенденция. Секторът на туризма и хотели не може да бъде изключение. Не само защото енергийната ефективност се материализира в икономически спестявания. А и защото хотелите, които се грижат за екологията на планетата и въздействието, което оказват върху околната среда, ще задоволят ново търсене от страна на клиентите. Енергийната ефективност и ефикасността не трябва да противоречат на добрите хотелски услуги, а да вървят ръка за ръка с тях. Все по- невъзможно изглежда те да съществуват едни без други. Но не само, че е важно да бъдем приятелски настроени към околната среда, но и да го съобщим и то сега, когато сертификатите стават все по-важни.
Но енергийната ефективност не е просто нещо, което засяга само новопостроените хотели. Добре е хотелите да обновяват съоръженията си на всеки 15-20 години. Това е идеално време не само да се даде нов облик по отношение на естетиката, но и да се направи подобрение на енергийно ниво.
Правилните решения за изолация могат да бъдат от голяма полза за хотелиерската индустрия, като се справят с всички тези предизвикателства и нови обстоятелства.
Концепцията за "зелен" хотел като хотелска маркетингова стратегия намира обществено одобрение в началото на това десетилетие в отговор на интереса на много сложното туристическо търсене.
Хотелите трябва да осигурят на своите гости някои удобства, за да направят престоя им по-приятен. Затова дизайнерът трябва да преследва като основна цел търсенето на визуален, акустичен, топлинен комфорт, достъп до сградата и т.н. Всичко това трябва да се направи, без да се компрометира безопасността на сградата, като се гарантират безопасни материали, евакуационни пътища и противопожарни системи.
SAINT-GOBAIN (и ISOVER като част от него) се ангажира със защитата и опазването на биоразнообразието и околната среда. Използването на естествен гипс (100% рециклируем материал), хартия от рециклиране (97%) за производството на гипсокартон и стъкло (100% рециклируем материал) в минералната вата, позволява да се намалят атмосферните емисии, както и да се запазят природните ресурси.
Всички продукти и системи на SAINT-GOBAIN са проектирани да генерират минимално въздействие върху околната среда, максимална енергийна ефективност и минимален риск за здравето.
Едно от изискванията на посетителите на хотели е тишината.
Акустичната изолация започва във фазата на проекта, където се описват местоположението, ориентацията на помещенията в зависимост от източника на външния шум. Втората стъпка е като се вземат предвид конструктивните детайли и възможните източници на шум в помещението да се направи избор на система за акустична изолация, подходяща за покриване на изискванията.
ISOVER има каталог с конструктивни решения с препоръчани продукти.
При изпълнението на акустичния проект е много важно да се обърне специално внимание на местата, където могат да се образуват акустични мостове. Те трябва внимателно а се отстранят, защото намаляват ефективността на изолацията.
За постигане на максимална почивка и спокойствие, ISOVER създаде четири класа акустичен комфорт - ISOVER ACOUSTIC COMFORT CLASSES:
Стандартен: отговаря на минималните изисквания на стандартите в България.
Усъвършенстван: осигурява ниво на акустично отслабване малко над минималните изисквания на стандартния клас.
Комфортен: Осигурява достатъчно акустично отслабване за почивка.
Музикален: Позволява ви да постигнете комфорт, когато са необходими високи нива на акустична редукция.

Системите с гипсокартон и минерална вата на ISOVER осигуряват отлична изолация между съседни помещения. Поради уникалните свойства на продуктите на ISOVER се постигат по-високи резултати. Веднага щом звуковите вълни преминат през влакнестия материал, между звуковите вълни и отделните влакна протича триене. Това триене причинява преобразуване на инцидентната акустична енергия в топлинна енергия: шумът се разсейва и изчезва. Резултатът е, че по-малко акустична енергия се предава през стената.