
До каква степен е важна точката на топене на минералните вати?
Като начало трябва да се знае, че при използването на негорими минерални вати (стъклени или каменни) в стандартното строителство точката на топене от 1000oC е без значение. Важното е, че и двата продукта не са възпламеняеми. Този факт със сигурност гарантира, че в случай на възникване на пожар, минералната вата няма да го разгори допълнително и при горенето няма да се отделят отровни газове.
Високата температура на топене се търси единствено при пожарозащитни продукти, предпазващи горими строителни конструкции (напр. от метал) и при изолиране на технически съоръжения. Тук обаче говорим за друг тип минералноватни изолации, с различен процес на производство от "строителните" вати. Обединяваме ги под наименованието "технически изолации".
Какво означава "Клас на горимост"?
Класът на горимост характеризира поведението на материалите при пожар: минерална вата, дърво, пенести материали, естествени влакна, се класифицират съобразно следните степени на горимост съгласно най-новия Европейски стандарт EN 13501-1:
Клас на горимост А1 и А2: негорим, например минерална вата Изовер
Клас на горимост В1: трудно горим, например ЕPS
Клас на горимост В2: горим, например дърво
Клас на горимост В3: лесно горим, например плочи от дървесни частици
Какво означава "Клас на пожарозащита"?
В практиката често се среща термина "Клас на пожарозащита". Важно е да се знае, първо, че класове на пожарозащита се дават на изпитани конструкции, а не на отделни материали. Клас REI 30, например, означава че посочената конструкция ще възпрепятства преминаването на огъня най-малко в продължение на 30 минути. При изграждането на помещения с класове REI 90 до REI 180 могат да се използват единствено негорими строителни материали клас на горимост А1 или А2, каквито са и минералните (стъклени и каменни) вати Изовер. Не бива да се забравя че при пожарозащитни конструкции обикновено се използват и един или няколко слоя противопожарен гипскартон или гипсфазер.
ULTIMATE: вашият идеален партньор за приложенията, където се изисква високо ниво на пожарозащита
ULTIMATE отговаря на най-високите стандарти за пожарозащита, започвайки от отлично ниво на реакция на огън и пожароустойчивост. Максималната температура на приложение е до 650oC. Тази устойчивост е постигната благодарение на патентования химически състав.
- пожароустойчивост
Отлична температурна стабилност в комбинация с изумителна термоустойчивост на високи температури: ULTIMATE не само предлага ефективна пожароустойчивост, но също така надеждна защита срещу високи температури - благодарение на постоянната температура на приложение от 650oC и изключителните стойности на ламбдата. Конструкциите с ULTIMATE предлагат решения в пълна гама класове за пожароустойчивост от 15 до 60 минути.
- реакция на огън
ULTIMATE има много добри характеристики при реакцията на огън – А1, най-добрия клас в системата Евроклас. IMO, по-точно при пожарозащита в корабостроенето. Продуктите са с широк диапазон от възможности за кашировка.
Поведение към вода

Минералната вата се обработва специално, ако е необходимо да се получи водоустойчивост в зависимост от местоположението в сградата и предназначението си.
За приложението си в сгради (изолация на стени, фасади, тавански помещения, мокри помещения като бани и кухни) минералната вата се класифицира като хидрофобна.
В случай на инцидентно навлажняване, ватата възвръща своите качества след естествено изсушаване. Тя не е хигроскопична, тъй като не абсорбира влагата във въздуха.
Пренос на пари и конденз
През всяка строителна система – стени, под и покрив има преминаване на пари и в двете посоки според сезона. Това трябва да се регулира с подходящи материали – мазилка и/или климатична мембрана Vario KM Duplex. Ако правилно регулираме паропреминаването – конденз няма да се образува.