Глобалното въздействие на строителния сектор върху околната среда
Земните екосистеми се намират в критично състояние. Те не само са много нарушени, но и човешката дейност води до необратими загуби на важни, животоподдържащи функции. Строителните дейности имат най-голям дял в изразходването на световните ресурси и отделянето на вредни емисии. В страните членки на Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие (OECD), застроените площи са отговорни за 25-40% от изразходваната енергия, 30% от използваните първични суровини, 30-40% от емисиите на парникови газове и 30-40% от генерираните твърди отпадъци.
Централна роля на строителството в живота на хората
Като допълнение, в страните от OECD хората прекарват почти 90% от живота си в сградите. В САЩ годишните разходи за лечение на заболявания, предизвикани от нездравословен микроклимат на сградите се оценяват на 58 млрд. $. Следователно здравословната и комфортната вътрешна среда значително подобрява човешкото здраве и благосъстояние и води до намаляване на разходите на обществото.
Предизвикателствата на урбанизма
Бедните модели в сградното развитие често водят до пренаселеност и неефективно използване на земята. Резултатът е по-голямо потребление на енергия и време за пътуване, загуба на производителност, замърсяване на водните източници, загуба на земеделски площи, разпокъсани жилищни площи и финансов товар върху общините.